تبلیغات
اسراء - یا شانس و یا اقبال!

یا شانس و یا اقبال!

بسم الله الرحمن الرحیم
قالواالطیرنا بک و بمن معک قال طائرکم عندالله بل انتم قوم تفتنون

گفتند ما به تو و پیروانت فال بد زده ایم.گفت فال شما نزد خداست بلکه شما قومی هستید که مورد ازمایش قرار گرفته اید.          نمل آیه ی 47


خیلی موضوع تکراریه .اما هنوز در اعماق اعتقادات ما ریشه داره و بعضی وقتها هم نمی شه کاریش کرد.شاید هم در کلام خیلی از متدینین به وفور یافت بشه. که عجب شانسی داریم. یا شانس و یا اقبال!یا چه می دونم.چقدر بد شانسیم.
چند شب پیش به اتفاق همسر و پسرم رفته بودیم تا در برنامه ی قرانی  اسراء که هر شب راس ساعت 8 تا نه از شبکه ی قران پخش می شه شرکت کنیم. وارد که شدیم شماره هایی بهمون دادن و گفتند اخر برنامه از این شماره ها اعلام می شه تا جایزه ی هزینه ی سفر به مشهد و عتبات و مکه رو بهشون بدیم.

اقای مرتضوی مجری برنامه ی اسرا که بنظر من این برنامه هرچی شهرتو مقبولیت کسب کرده،صدقه سر این مجری توانمند ،مردمی و بسیار مودبه. خیلی خوب برنامه رو اداره کرد. و ما شاهد برنامه های متنوع و قرانی این برنامه بودیم.
خلاصه نوبت به خوندن شماره ها شد و ما هم هرچه نشستیم تا عدد روی برگه مون در بیاد ،نشد که نشد.
عده ای که بعضیاشونو می شناختم اسمشون دراومد.مثلا یکی از رفقام وقتی که نشستم کنارش در مورد شماره ی روی برگه توضیح داد و گفت ما تو افتتاحیه ی مسابقات شرکت کردیم و دخترم برنده ی هزینه ی سفر به مشهد شد اما بهش ندادن. لااقل هنوز ندادن.بهش گفتم:خدا رو چه دیدی!شاید تو این اختتامیه برنده بشه.همونطورم شد.دختر سه ساله اش برنده ی هزینه ی سفر به عتبات شد.

با خودم فکر می کردم که واقعا شانس در خونه ی این دختر سه ساله رو زده بود؟یا یه چیزایی پشت قضیه هست که به ذهن کوچک من نمی رسه.اخه همیشه فکر می کردم اگه یک نفر اتفاق خوشایندی بدون حساب و کتاب براش پیش بیاد لابد تو پروندش دو دوتا چهار تا کردن که این اتفاق خوشایند براش پیش اومده.اما این دختر سه ساله !!چطور تو دو تا مسابقه می تونه برنده بشه در صورتی که سنی ازش نگذشته تا حساب و کتابی داشته باشه.
گرچه پول این سفرها رو به پدر ومادرش می دن.ولی این شماره ی او بود که برنده شد نه مادرش!!
اما این ایه می گه :این اتفاقات به ظاهر خوشایند بخاطر ازمایش شدن شماست.
اما مردم بحساب شانس و اقبال می گذارند.چطور می شه کسی با وجود زیاد امتحان شدن،شانس خوبی داشته باشه؟
اگه می شدکه دست خودمون باشه ،لابد بخدا عرض می کردیم که از این اتفاقات پولی و خوشی و حالی و توپ برامون جور کنه که ما مردم کوته فکر و کوتاه بین ،جون می دیم واسه همچین امتحاناتی!

اما وقتی پای امتحان سخت میاد وسط ،دیگه بدبختی و نکبت و خاک تو سری و هزارتا عبارت بده که نصیب خودمون می کنیم ،و می گیم گلیم بخت ما رو  از روز ازل با نخ سیاه بافتن!!
کاش می شد یه کم ،فقط یه ذره بخدا توکل می کردیم.اون وقت دیگه همچین عباراتی چون خوش شانسی و بد شانسی ،از صفحه ی واژگان و از عمق اعتقاداتمون رخت بر می بست.

نظر شما چیه؟
شما هم به خوش شانسی و بدشانسی اعتقاد دارید؟ادامه مطلب
[ شنبه 6 دی 1393 ] [ 22:42 ] [ رضوان ]