تبلیغات
اسراء - هو انت

هو انت

بسم الله الرحمن الرحیم


ابن بریده از پدرش نقل می كند كه پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه واله این آیه را تلاوت كرد: «إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ أُولئِكَ هُمْ خَیْرُ الْبَرِیَّةِ» و دست خود را بر شانه على ع گذاشت و فرمود: او تو و شیعه توست، یا على تو و شیعیانت روز قیامت در حالى وارد مى‏شوید كه سیراب هستید ولى دشمنان تو تشنه و سرافكنده وارد مى شوند.
این روایت صریحا می فرماید :وقتی شیعه ی علی ع را ببینی انگار مولا علی ع را دیدی.در گفتار و رفتار و عشق ورزی به هم نوع و به برادران دینی دیگر و ..

اگر ما فکر کنیم که وقتی می خواهیم از طرف مقابل خودمون عصبانی بشیم و بهش بدوبیراه بگیم ،انگار به خودمون داریم بدوبیراه می گیم و اگر داریم نظرخودمان را غالب می کنیم بردیگران اما خودمان با دیگران طبق نظرمون عمل نمی کنیم

خواهیم فهمید که هر چه کنی به خود کنی.این همان هو انت این روایت است.در قران کریم می فرماید:من شکره شکر لنفسه.کسی اگر از کسی تشکر کند انگار از خود تشکر کرده.اگر کسی پا را بیرون می گذارد ،بداند همه ی انهایی که بیرون در هستند انگار خودش هستند ،ایا در خیابان ها و بزرگراهها ناحقی می کرد و بعد از خودرو پایین می آمد و به خود بدوبیراه می گفت؟

یا اگر دلی را می شکند و حقی را پایمال می کند و وظایف خود را انجام نمی دهد ،گویی دارد دل خود را می شکند و حق خودش را زیر پا می گذارد ،بازهم به بدیهای خودش در حق خودش ادامه می داد؟

و بالعکس ،کسی که محبت می کند به دیگران و عشق می ورزد به دیگران کانه دایره ی احترام و بزرگی خود را ترسیم کرده و خود را بزرگداشته است ،از کار خودش دست می کشید؟


یک استاد ارجمندی می گفت:دنیای ما دنیای ماتریکسی است.وقتی سرمان به لحد می خورد ،همه ی این تناسب ها و اعتبارها و قرار دادها پاک می شود.می بینی خودت بودی و خودت.هر چه کردی به خودت کردی و این تویی که حقیقت داشتی و در پس این اعتبارها و قرادادهای دست وپاگیر داشتی در فضایی ازمایشی امتحان می شدی.انجا می فهمی که همه چیز ضبط شده و دیگر دگمه ی پاک کردن و حذف وجود ندارد.همه ی کارهایت در زمان و مکان خاصش ضبط شده و بر له و بر علیه تو دارد برملا می شود.

کاش بدانیم داریم با خودمان چه می کنیم.هو انت .او توست و تو او هستی .


پ.ن

مدیر محترم اسمان تب دار،بابت مطلب ازتون متشکرم.خجالت دادیدکلییییی
ادامه مطلب
[ چهارشنبه 8 بهمن 1393 ] [ 12:05 ] [ رضوان ]